stars

ונוס ברטרו- טרנספורמציה ביחסים עם אנשים, כסף, גוף ויצירה

שתף אותנו עם חברים

שיתוף ב facebook

מאת:

מתחילת מאי ולמשך חודשיים, מתרחש תהליך שנקרא ונוס ברטרו, וקורה פעם ב- 18 חודשים. זה זמן של חלון הזדמנויות לשינויים מהירים וברורים, וצבעיו יצבעו את השנה וחצי הבאות. דברים שמהדהדים תקופה, ולעיתים התייאשנו מלנסות לשנות, מוארים עכשיו עם זרקור שאי אפשר עוד להתעלם ממנו.

אלה התחושות והחוויות שהתקופה הזו מעלה:

בתוך יחסים קיימים נוצרים מריבות וחיכוכים על עניינים יום יומיים, לכאורה קטנים וחסרי חשיבות. הם מחביאים אחוריהם כאבים גדולים יותר שלא דוברו משך זמן רב, ועכשיו מתפוצצים על עניינים פעוטים. התקופה הזו מזמינה ללמוד לתקשר על הדברים, ואין עוד הסכמה לחיות בהדחקות. בקשרים בהם יש בסיס רגשי ותקשורתי טוב, תקופה כזו היא הזדמנות לניקוי עומק לצורך התחלות חדשות בהן הכל גלוי יותר. ביחסים רעועים, או כאלה שמיצו את עצמם, התקופה הזו יכולה להיות נקודת שחרור, שהיא לרוב קלה הרבה יותר ממה שחששתם.

מי שאינם בתוך יחסים מוצאים את עצמם בתנועה מתמדת ומטלטלת בין וויתור, ובין תהליך עומק שמזמין התחלות חדשות. התשוקה מבקשת לחזור לחיים, באופן מלא ונכון, הפחדים דוחקים לוותר ודי.

דגש מיוחד בתקופה הזו לשינוי ביחסים בין אחים. עולה בקשה לבחור, או שלא לבחור ביחסים האלה. אין עוד הסכמה להצמדות עיוורת לנאמנות משפחתית כפי שנוסחה בעבר, ועולה קריאה לבחינה אמיתית אם היחסים האלה מתאימים, ואם כן, באיזו דרך. נאמרת אמת, לעיתים כזו שהוסתרה שנים בשם קדושת היחסים, והאמת הזו יכולה לפוצץ מבנים משפחתיים שנבנו על יסודות של אשליה והסתרה.

יחסים חדשים עשויים להיווצר עכשיו בקלילות ובמהירות מפתיעה, מתוך תחושה של "מדברים באותה שפה" והכל מאד מוכר ופשוט. לכך מתלווה גם הרגשה שאין זמן, כי אין לדעת מה יקרה מחר, ושאין עוד סיבה להתחפר מאחורי הפחד של מה יגידו ומה יחשבו. הגישה הפסיכו אסטרולוגית גורסת שאלה אנשים מהעבר הגלגולי שמשהו איתם לא פתור ועכשיו הזמן להמשיך במקום שנקטע אז. בתום תהליך הנסיגה יעלה צורך לבחון מחדש את כל היחסים שהתהוו בזמן הזה, חלקם היו רק טריגר, גם אם מאד עוצמתי, לתנועה עזה של רגשות ויתפוגגו או יחתכו בסוף התקופה. חלקם יוכלו להעמיק לתוך החיים, אבל תוך רגיעה אחרת ובנייה הדרגתית.

מפגשים עם אנשים מהעבר איתם ישנם עניינים לא פתורים. חלק מהמפגשים קורים במציאות, לרוב בצורה אקראית, וחלק קורה בתוכנו, מתוך הצפת אירועי עבר וניקוי שלהם, בכדי לשחרר, ולהמשיך לעתיד פתוח יותר.

מה שהוגדר כחוקי ברזל בתוך חיבורים מבקש עכשיו בחינה מחדש. הצורך הוא לשחרר סיסמאות וקיבעונות עבר, ולבחור מחדש במה שבאמת חשוב, מה שמפרה, מה שמייצר זרימה טובה בתוך היחסים, ומה שמבקש לצאת מהמרחבים המשותפים. הצורך הרגשי שעולה עכשיו הוא יותר קלות ועניין בתוך החיים, ומה שהפך כבד ומגביל, מבקש להשתחרר.

נחשפים סודות ושקרים מול עצמכם ומול אחרים מה שמעלה כאב ותסכול, אבל גם מביא הזדמנות לזיהוי המניע ליצירת הדפוס הזה. שקרים והסתרות נוצרו בתחילת החיים מתוך פחד שהאמת לא תתקבל ותיצור חווית דחייה. הזמן העכשווי מזמין "לפתוח הכל" תוך סיכון שאכן יהיו דברים שלא יתקבלו.

יהיו מי שלא יאהבו זאת, אבל, אי אפשר להמשיך לחיות עוד חיים שלמים בכיווץ, וזו הדרך לתקשר עם עצמכם ועם הסביבה בבהירות וכנות גדולים יותר.

חיפוש דרך לתקשורת פשוטה ויום יומית עם מעגלים גדלים והולכים של אנשים. תשוקת הלב היא למצוא את מי שיפתחו בנו את הסקרנות, יאווררו אותנו, ויחברו לתחומי עניין חדשים, תוך תנועה מינימלית. במקרה או שלא האפשרות הזו נולדה בימי קורונה תוך שאנשים החלו ליצור מעגלי חיבור והכרות עם השכנים הקרובים, שאותם לעיתים לא הכירו קודם. לחילופין, נפתחה תקשורת חדשה עם מעגלים רחוקים וחובקי עולם, בעזרת כלים ואמצעיים שהיו קיימים גם קודם, אבל לא נוצלו די. התהליך העכשווי בתוך נסיגת ונוס מבקש להמשיך את הרצף הזה ואת סוגי התקשורת שנולדו, ולהביא לתוכם יותר עומק ומגע, תרתי משמע. כלומר, תנועה מועטה, עם מקסימום תקשורת וחיבורים.

ביצירה ובתחביבים התקופה הזו מעלה באופן חזק וברור את הצורך בביטוי עצמי קל ומהנה. התחושות הן של רצון ואפשרות לחשוף המון קולות וכישרונות בנו שנזנחו. עכשיו עולה קריאה להיזכר בנוכחותם, ומייד להתחבר אליהם שוב, מבלי לחכות לזמן הנכון, מבלי לחשוב אם יש בהם תועלת למישהו, או אם יביאו פרנסה או הכרה. הרצון הוא להנאה פשוטה שפותחת את הלב ואת החיבורים. דווקא מתוך הפשטות הזו, יכולות לבקוע לאוויר העולם המון יצירות שנכבלו באיסורים שונים זמן רב.

אז מה הוא תהליך הנסיגה ולמה הוא משפיע כך על כל כך הרבה תחומי חיים?

ונוס היא הארכיטיפ שמקושר עם כל מה שמיטיב איתנו. בתחילת החיים, כשונוס בביטוי הכי טהור שלה, היא מביאה נתינה וקבלה מתוך שמחה, ללא מגבלות, ללא הגנות. אני משווה זאת לתהליך הנשימה ולזרימת האוויר פנימה והחוצה מתוך מקום שעדיין לא התכווץ מול החיים, מתוך בטחון עצמי שיש בו חיבור מלא ל- מגיע לי, ראשוני ונקי. ילדים נותנים מעצמם ומקבלים מהעולם כל הזמן, בזרימה אין סופית, עם חיוך גדול, סקרנות, והסכמה לחגוג ולשחק עם כל מתנות החיים.

עם הזמן, מתוך אכזבות ודחייה למדנו להתבייש, לצמצם, להסתיר. להשתוקק פחות בכדי שלא להתאכזב. למדנו להקיף את עצמנו בחומות הגנה. ההגנות האלה הפכו לכמעט אוטומטיות, אין בהן בחירה, ואנחנו מתכווצים ונסוגים לתוכן כשמשהו עלול לסכן את אזורי הנוחות הבטוחים שיצרנו. באופן אבסורדי מה שנראה כמו מסכן אותנו הם דווקא הדברים שאמורים לרומם אותנו, אלה שהנשמה כמהה אליהם: חיבור, אינטימיות, אמת, כנות, חברות, שפע.

אחת לשנה וחצי מתרחש תהליך נסיגה שבו ונוס מתחילה לנוע לאחור באופן סימבולי, בכדי לראות את התמונה המלאה מתוך מעין פרספקטיבה. הנסיגה הפעם היא באפקט תאומים ומתרחשת בין ה 13 במאי ועד ה- 26 ביוני, אולם בפועל אפשר לחוש בה כבר שבועיים קודם. רוב האנשים ירגישו את התחושות שהזכרתי בתוך החודשיים האלה, אולם בזמנים שונים מתוך זוויות שנוצרות עם הכוכבים האישיים.

מעגל רחב יותר שמרמז על אופי התהליך הנוכחי הוא לפני שמונה שנים, בין ה- 15.5.2012 ועד 27.6.2012. גם אז הרטרו התרחש באותו אפקט של מזל תאומים. זוכרים מה קרה אז? איזה חיבורים נוצרו? מה באמון בין אנשים נסדק בכם? איזה החלטות לקחתם? מה סגרתם בתוככם? מה פתחתם? מה רציתם לממש? מה נפרץ אז? כל השאלות האלה צפות עכשיו שוב, בקצב מואץ.

התהליך מזמין לבדוק איפה ה- כן שלנו, ואיך מגבירים אותו, ומה לא נכון לנו, ואיך משנים. הנסיגה מפגישה עם תחושות לא קלות, בכדי לאפשר לנו לזהות את הדפוסים האוטומטיים, ולבחור מחדש. נכון שהתחושות הללו מלוות את כולנו בחלק מהזמנים, אולם עכשיו הן מוגברות, מואצות, לרוב בלתי ניתנות להסבר מילולי, ויוצרות דחף פנימי חזק לשינוי. ההמלצה היא להציף כל מה שעולה, לדבר, לכתוב, לשתף. כי כשהדברים נאמרים, מעגלי התמיכה גדלים, ומוצעת תמיכה גם ממקומות לגמרי לא צפויים, מאנשים שפשוט לא ידעו עד כה על הצרכים והרצונות שלנו.

בנוסף, ככל שהדברים נחשפים, הם מהדהדים ומאפשרים טרנספורמציה. משמע אנחנו יכולים לשמוע את עצמנו, באופן הרבה יותר ברור ונחרץ. כך ניתן לזהות דברים חדשים שמתעוררים, ולשחרר את אלה שאינם שלנו עוד, ואולי מעולם לא היו, רק המשכנו לספר לעצמנו שכן.

טעות נפוצה היא להמתין לסוף התהליך בכדי שהחיים יחזרו למסלולם. הזמן הזה הוא תקופה נפלאה לתהליכי חקירה ושינוי. הכל חשוף עכשיו, גלוי בפנינו, וזה חלון הזדמנויות לפתור דברים בדרך שונה מהרגיל, כולל בנושאים שנראה שכבר מזמן הבנתם, אבל כמו התייאשתם מלהניע ולשנות.

מוזמנים לשתף את הפתק עם מי שכבר חווים את התחושות, ומרגישים לבד איתן. יש משהו מרגיע, מחבר, מדייק, בהבנת התהליכים ופענוח הבקשות שבהם.

  • להתבוננות ויעוץ אישי או זוגי בכדי לראות איפה הדברים פוגשים אתכם ולאן כל זה מבקש לקחת, ניתן לקרוא עוד באתר הבית:
  • מאמר על: "אומנות היחסים" מתוך הספר שלי "בחרתי בחיים של אי ודאות": למאמר
  • המאמר ”כשזה באמת נגמר זה פשוט לא יהיה יותר“ מתוך הספר שלי ”בחרתי בחיים של אי ודאות“: למאמר

 

על המחבר:

אולי יעניין אותך גם...

כתבות נבחרות
רוזמרין מגזין בריאות

5 סיבות ללכת יחפים

אין דבר מרענן יותר כמו לחלוץ את הנעליים ולהרגיש את הדשא מתחת לרגליים. להליכה יחפה למעשה, יש יתרונות בריאותיים שמוסיפים הרבה מעבר לתחושה המענגת שהיא

קרא עוד »
מאמרים
רוזמרין מגזין בריאות

צמיחה פוסט-טראומטית (PTG)

ההשלכות הפסיכופתולוגיות של חוויות טראומטיות היו נושא למחקר מתחילת מדע הרפואה. הניתוח המדעי-קליני בתחום הבריאות הנפש התמקדו בעיקר בהשלכות השליליות של אירועים טראומטיים. לאחרונה, התעניינות

קרא עוד »
מוזמנים לטעום ולעקוב לקראת הריטריט הבא
הצטרפות לצוות ניהול המגזין

תפריט נגישות

הצטרפו לניוזלטר ולמדו לחיות חיים בריאים יותר